Trawnik użytkowy

Zakładanie oraz pielęgnacja trawnika - najważniejszy element każdego ogrodu.

Lub jest coś piękniejszego niźli odpoczynek wśród drzewek, zieleni i pachnących kwiatów, w ciepły wieczór siedząc na ławce a to wszystko zaraz za swoim domem? Urządzając swój sad warto poświęcić temu trochę serca i chęci.

Najważniejszą rośliną w ogródku jest trawa. To zielona trawa nadaje ogrodowi odpowiedniego klimatu i barw. Przed wysiewem trawy opłaci się zatroszczyć się o odpowiednie podłoże. Najistotniejszą czynnością przed wysianiem trawy jest zbadanie, czy też podłoże ma warstwę próchniczną, również jest jej pozbawione. Jeżeli już ziemia ma warstwę próchniczną, wystarczy ją przekopać, spulchnić i odchwaścić oraz dodatkowo usunąć wszelkie kamienie i zanieczyszczenia. W dalszym okoliczności, kiedy gleba nie ma próchnicy i staje się tak zwaną martwicą co trafia się zwykle wokoło nowo wybudowanego budynku, glebę należy użyźnić dodając substancje organiczne np. wysypując kilkucentymetrową warstwę substratu torfowego lub kompostu. Powinno się również nie zapominać, iż trawy potrzebują podłoża nieco kwaśnego. Po dodaniu składników użyźniających i przemieszaniu ziemi na głębokości 5-10 centymetrów należy pełną przestrzeń trawnika dobrze ubić i wyrównać. Najkorzystniej trawę wysiewać od kwietnia do października, unikając najgorętszych okresów w roku.

Ogródek bez trawy to jak wóz bez kół. Przeto ponadto tak istotne jest dbanie oraz właściwe traktowanie trawnika. Bardzo ważne okazuje się rzecz oczywista zwilżanie. Trawa najkorzystniej podlewać wcześnie rankiem lub wieczorem po zachodzie słońca. Rzecz oczywista w gorące dni, kiedy trawa zaczyna więdnąć lub dosłownie usychać należy ją niezwłocznie podlać. Rzecz jasna zwilżanie w upalnego dnia jest mało ekonomiczne oraz efektywne, albowiem prawie 40 proc wody wyparuje, natomiast szkody które może wyrządzić mocne słoneczko będą większe. Najdoskonalsze skutki daje rzadkie ależ obfite zwilżanie dosłownie raz na siedem dni lub do 3 razy w tygodniu standardowe dni upalnych. Zbyt w ogromnej liczbie przypadków zwilżanie oraz przemaczanie trawnika może prowadzić do wytwarzania płytkiego systemu korzeniowego co z kolej wiedzie do chorób. Poprzez okres w przybliżeniu 3 tygodni od siewu najkorzystniej trawę podlewać ręcznie. Z upływem czasu mamy możliwość rozpocząć stosować przenośne zraszacze. Powinno się natomiast przypomnieć sobie o ich okresowym przenoszeniu, albowiem nadmierne zwilżanie jednego miejsca może prowadzić do wypłukiwania składników pokarmowych.

Published by