Spędzamy wspólnie czas

JAK WSPÓLNIE SPĘDZAĆ CZAS?

Czas wspólnych wakacji to niezwykle ważny okres dla rozwoju naszych dzieci i relacji z nimi. Ta dwa tygodnie spędzone z dziećmi może okazać się niezwykle wartościowy, dlatego warto jak najlepiej go wykorzystać.

Wakacje to doskonała okazja do nawiązywania nowych znajomości. Nie tylko dorośli, ale i dzieci poznają nowe osoby. W czasie wspólnych rozmów czy zabaw nawiązujemy relacje interpersonalne. Właśnie podczas takich spotkań w dzieciach, zarówno 5, 10 jak i 15 letnich sfera umiejętności społecznych rozwija się w bardzo szybkim tempie. Takie umiejętności mogą się okazać niezwykle przydatne w późniejszym życiu.

Dzieci przebywając w nowym i nieznanym sobie środowisku w naturalny sposób zadają tysiące mniej lub bardziej istotnych pytań. Zamiast bezpośredniej i natychmiastowej odpowiedzi, która z pewnością da nam spokój na chwilę, na pytanie można odpowiedzieć w inny, nieco bardziej kreatywny sposób, a mianowicie wspólnie z dzieckiem znaleźć sposób na zrozumienie danej sytuacji. W taki sposób wpływamy na wyobraźnię dziecka, które uczy się kreatywnego, twórczego myślenia, rozwija zasób słownictwa oraz samodzielnie dochodzi do odpowiedzi i wniosków.

Czas wakacji to również okres rozkwitu silnych i intensywnych emocji i odczuć. Nowe miejsca, zdarzenia, otoczenie i ludzie sprawiają, że dziecko reaguje w nieco inny sposób niż dotychczas. Spotkanie z delfinami w parku wodnym, ślizg na bananie z dużą prędkością to nie to samo, co oglądanie rybek w telewizorze czy okoliczny basen. Dzięki prawdziwemu i bezpośredniemu kontaktowi z takimi atrakcjami, które wcześniej mogły oglądać tylko w telewizji, dzieci zaczynają okazywać prawdziwe emocje. Czasem będzie to śmiech, niekiedy nutka lęku czy nawet prawdziwy strach. Zrozumienie i zauważenie tych stanów oraz sposób, w jaki będziemy sobie z tym radzić to kolejna niezwykle istotna strona wspólnego przebywania z dziećmi i spędzania z nimi urlopowego czasu. Postarajmy się, aby pozytywnych emocji i radosnych uczuć było jak najwięcej, a jeśli trafią się trudne momenty zadbajmy o to, żeby dziecko wiedziało, że może na nas liczyć. W ten sposób nowe miejsca, osoby i podróże będą kojarzyć się dzieciom z czymś miłym, z czymś, do czego warto wracać i na co warto czekać. Ponadto dziecko w takich chwilach bardzo wiąże się z rodzicem i nie ma znaczenia, czy ma 5, 10 czy 15 lat. Od dawna wiadomo, że rodzinne wakacje to doskonała okazja do umocnienia więzi rodzinnych i relacji z pociechami. Nawet zbuntowany nastolatek zapomni o swoich humorach i zacznie cieszyć się wspólnie spędzanym czasem. Praktyczny podział obowiązków, przy których każdy czuje się kimś ważnym w znacznym stopniu umacnia wartość rodziny i poprawia wzajemne zaufanie. Na wakacjach oprócz okazji do wspólnej zabawy i wypoczynku dzieci, bez względu na wiek uczą się wzajemnego szacunku wobec najbliższych oraz samodzielności i odpowiedzialności. Mało co tak mocno buduje więzi jak wspólne spędzanie czasu rodziców z dziećmi. Dlatego też, podczas wspólnych wakacji, choć ten raz w roku nie żałujmy dzieciom czułych słów, pochwał czy drobnych prezentów.